Aktualności Solaris Galeria Katalog Linki Główna
             Solaris
Maskotki autobusów i trolejbusów

Jak zapewne każdy miłośnik Solarisa wie autobusy Urbino i Vacanza posiadają swoje maskotki. Symbol jamnika pojawił się po raz pierwszy w 1998 roku na autobusach Neoplan Polska. Potem stosowano go w Solarisach Urbino. Jamniki były koloru zielonego (wyjątek niemiecki miasto Oberchausen - kolor żółty).
Jamnik ma symbolizować następujące cechy: niską podłogę, przyjazność dla środowiska, ekonomiczność i wierność klientowi.


(fot. ogorek14)


Zmieniony wygląd jamnika można podziwiać od 2005 roku na autobusach Urbino III generacji.


(fot. ogorek14)

Jako ciekawostkę można podać, że krakowskie jamniki przyozdobiono dodatkową charakterystyczną czerwoną czapką "krakuską".


(Zdjęcie pochodzi ze strony www.psmkms.zbiorkom.net, fot. Michał Wojtaszek)


W niemieckim przedsiębiorstwie komunikacyjnym BOGESTRA zorganizowano nawet konkurs na imię dla jamnika. Spośród nadesłanych propozycji wybrano nazwę Poldi.

U niektórych zagranicznych przewoźników posiadających autobusy Urbino używa się podpisu pod jamnikiem - słowa "niskopodłogowy" w odpowiedniej wersji językowej. I tak np. w Czechach "nízkopodlazní", w Słowacji "nízkopodlazný", w Niemczech "niederflur", itd.


(fot. ogorek14)
Maskotką Solarisa Urbino Low Entry jest również jamnik, ale w nieco innej pozycji. Ma on symbolizować niski przód i podniesioną podłogę z tyłu.


(Zdjęcie pochodzi ze strony www.psmkms.zbiorkom.net, fot. Michał Wojtaszek)Maskotką Solarisa Trollino jest jamnik z dłuższą smyczą. Wraz z pojawieniem się w 2005 roku nowego jamnika, dla odróżnienia od tych z autobusów Urbino dodano smycz która ma przypominać odbieraki prądu z trolejbusu.

 
(Grafiki udostępnione dzięki uprzejmości firmy Solaris Bus & Coach)Maskotką Solarisa Vacanzy jest kangur.


(fot. ogorek14)Maskotką Solarisa Valetta jest ptak Merill.


(Grafika udostępniona dzięki uprzejmości firmy Solaris Bus & Coach)Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii.


opracował ogorek14


 

© Solaris Club