Aktualności Solaris Galeria Katalog Linki Główna
             Aktualności

44 kolejne Urbino w Niemczech

Związek komunikacyjny regionu Mittlerer Niederrhein (Kooperationsgemeinschaft Mittlerer Niederrhein, KMN), zrzeszający 5 przewoźników ze środkowej części Nadrenii-Westfalii, wybrał w przetargu na nowe autobusy - już po raz trzeci - ofertę Solarisa. Dostawa pierwszych z 44 komfortowych i niskopodłogowych miejskich Urbino rozpocznie się w połowie kwietnia.
 Działając razem poszczególne firmy i miasta odnoszą korzyści z efektu skali wspólnie planowanych i podejmowanych działań. Przewoźnicy z Mönchengladbach, Krefeld, Neuss, Viersen oraz okręgu Heinsberg zdecydowali się rozpisać jedno postępowanie przetargowe dotyczące zakupu nowych autobusów miejskich.


[ więcej.. ]

Rewelacyjne wyniki Tramino w Poznaniu

Po kilku miesiącach eksploatacji i przejechaniu 20.000 km dyspozycyjność techniczna poznańskich Tramino oceniana jest przez MPK na aż 99%! Do końca grudnia 2011 firma Solaris dostarczyła do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu już 23 tramwaje tej marki.
Pierwsze poznańskie Tramino wyjechało na linię w lipcu. W tej chwili po poznańskich torowiskach jeżdżą już 23 tramwaje typu Solaris Tramino Poznań. - Pierwszych piętnaście sztuk przejechało ponad 20.000 kilometrów. Ich dyspozycyjność techniczną oceniamy bardzo dobrze. Kształtuje się ona na poziomie 99% - ocenia Solarisy Tramino Jan Firlik, Dyrektor Pionu Przewozów Tramwajowych w poznańskim MPK.
Dyspozycyjność techniczna na poziomie 99% dla nowych produktów jest nadzwyczaj dobrym wynikiem. Zazwyczaj nowo dostarczone pojazdy dla komunikacji publicznej na początku eksploatacji mają ten wskaźnik znacznie niższy. Źródło: Solaris Bus&Coach

[ więcej.. ]

Solaris dostarczy tramwaje do Niemiec

Firma Solaris wygrała przetarg na dostawę pięciu tramwajów do Jeny w Niemczech. Jest to pierwszy zagraniczny kontrakt polskiego producenta na dostawę pojazdów szynowych.
Wczoraj przedstawiciele firmy Solaris oraz Jenaer Nahverkehr GmbH podpisali umowę na dostawę pięciu niskopodłogowych tramwajów nazwanych Tramino Jena. Kontrakt o wartości 13,7 mln euro zakłada, że pojazdy zostaną dostarczone klientowi w pierwszej połowie 2013 roku. - Nasza oferta została uznana za najlepszą spośród kilku zgłoszonych do przetargu. Pojazdy marki Solaris są już znane w Jenie, dokąd w latach 2009-2011 dostarczyliśmy czternaście autobusów. Ich jakość i niezawodność z pewnością były dobrymi referencjami dla naszej oferty tramwajowej. Wygranie przetargu na dostawę tramwajów przez polską firmę na niemieckim rynku to z pewnością ogromny sukces, ale także ogromna odpowiedzialność. Mamy również nadzieję, że to obiecujący początek dla sprzedaży naszych tramwajów na rynkach europejskich - powiedziała Solange Olszewska, Prezes Zarządu firmy Solaris. - Bardzo cieszę się również z faktu, że to właśnie w Jenie, przepięknym i bogatym w historię mieście, będą jeździły Solarisy Tramino. Mam do tego miejsca duży sentyment i miłe wspomnienia związane między innymi z moim entuzjastycznie przyjętym wystąpieniem dla studentów tamtejszego uniwersytetu w roku 2007 podczas tygodnia polsko-niemieckiego - dodała Solange Olszewska.


[ więcej.. ]

Solaris Bus & Coach z okazji 15-lecia istnienia otworzył własne muzeum

Solaris Bus & Coach z okazji 15-lecia istnienia otworzył dzisiaj własne muzeum. Firma wystawi zarówno swoje pierwsze autobusy Neoplan, jak i cały wachlarz pojazdów spod swojej marki. Jako eksponaty służą Neoplan K4016TD z firmy Transkom Czerownak, Neoplan N4020 z MZA Warszawa (#6430), pierwsze wyprodukowane Urbino 12 z Polbusu Wrocław oraz Vacanza 12 odkupiona od MZK Bolesławiec. W przyszłości trafić tu także ma pierwszy tramwaj Salorisa - Tramino, który aktualnie jest testowany na torach Poznania. Expozycja jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 w siedzibie spółki w Bolechowie. Raz w kwartale Solaris planuje organizować przejazdy zabytkowymi autobusami, o szczegółach będziemy informowali.

Ekspozycję stanowić będą m.in.:
- Neoplan K4016TD http://przegubowiec.com/cws/albums/userpics/10111/100_9706.jpg
- Solaris Urbino 12 http://www.phototrans.eu/14,452422,0,Solaris_Urbino_12_1407.html
- Solaris Vacanza I 12 http://galeria.solaris-club.com/details.php?image_id=11
- Solaris Tramino http://galeria.solaris-club.com/details.php?image_id=4097

Solaris obchodzi 15-te urodziny

Dokładnie 22 marca 1996 roku w podpoznańskim Bolechowie rozpoczęła się produkcja niskopodłogowych autobusów miejskich. Dzisiaj firma Solaris, która obchodzi swoje piętnaste urodziny, jest jednym z czołowych producentów autobusów i trolejbusów w Europie zatrudniając ponad 2000 pracowników i sprzedając swoje produkty do ponad 20 państw na świecie.


[ więcej.. ]

Produkcja autobusów w Polsce w I kwartale 2010 r.

Źródło: infobus.pl Aleksander Kierecki

W pierwszym kwartale br. produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom zaledwie 689 szt. To aż o 468 szt. (- 40,44%) mniej niż rok temu. Tak fatalne wyniki zawdzięczamy spadkom sprzedaży odnotowanym zarówno na europejskim, jak i polskim rynku. Aby utrzymać doskonałe wyniki produkcyjne z poprzednich lat zabrakło eksportu, który cały czas (a przede wszystkim przy bardzo słabej koniunkturze na krajowym rynku) utrzymywał na plusie całą naszą produkcję autobusów. Teraz zagraniczna sprzedaż znacznie zwolniła, co z kolei bardzo mocno odbiło się na poziomie produkcji. Jednak cały czas w produkcyjnym rankingu najwyższe miejsca zajmują główni eksporterzy, czyli w I kwartale br: Scania, Volvo, MAN i Solaris.


[ więcej.. ]

Eksport autobusów w I kwartale 2010 r.

Źródło: infobus.pl Aleksander Kierecki

W I kwartale 2010 r. polskie fabryki wyeksportowały łącznie 542 autobusy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 5 ton. To aż o 471 szt. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (- 46,49%).
Osiągnięty w I kwartale bardzo słabe wyniki eksportowe mają swoje odbicie w liście rankingowej. Najwięksi producenci z „wielkiej eksportowej czwórki”(MAN i Solaris) zajęli dalsze pozycje, a na czoło wysunęły się szwedzkie firmy: Scania i Volvo. Z tej grupy tylko Volvo mogło cieszyć się ze wzrostu eksportu (+ 33 szt. / + 27,73%) w porównaniu z I kwartałem 2009 r., natomiast reszta firm odnotowała spadki:
- Scania o 6 szt. (- 2,7%) w porównaniu z I kwartałem 2009 r.;
- Solaris o 148 szt. (- 77,48%) w porównaniu z I kwartałem 2009 r.;
- MAN o 312 szt. (- 73,41%) w porównaniu z I kwartałem 2009 r.;
Firma Solaris Bus & Coach zajęła czwarte miejsce wśród eksporterów za Scanią ,Volvo i MANem,  sprzedając w I kwartale 2010 roku 43 autobusy. Tak słaby początek roku to m.in. efekt przekazywania autobusów całymi partiami (jak np. dla Veolia Skaene), co z drugiej strony powinno pozytywnie odbić się na wynikach za II kwartał. Szczególnie dobrze zapowiada się w tym roku kierunek szwedzki, gdzie łącznie w tym roku dotrą 223 autobusy polskiego producenta. Największe zamówienie realizowane jest dla firmy Veolia w regionie Skåne, która zamówiła 115 Solarisów Urbino 15 LE i pięć Urbino 12. Z kolei Veolia z Goeteborga kupiła 58 Solarisów, z których 49 to Urbino 15 LE, a 9 –Urbino 12 LE. Warto również wspomnieć o produkcji trolejbusów –Solaris Trollino. W I kwartale polski producent sprzedał dwa trolejbusy dla Ostrawy.

Cały artykuł dostępny na stronie: http://infobus.pl


Polski rynek autobusów w I kwartale 2010 r.

Źródło: infobus.pl Aleksander Kierecki

Po pierwszym kwartale br. liderem rynku autobusowego w Polsce została firma Solaris Bus &Coach. Przy sprzedaży 108. pojazdów udział producenta z Bolechowa osiągnął historyczny poziom aż 58% w całym rynku, a na dalekim drugim miejscu uplasowała się firma CMS z 23 minibusami (12,5%). Trzecie miejsce to ex aequo: Autosan i Scania z 11 autobusami (6%). Po trzech miesiącach br. stratę sprzedaży w porównaniu z wynikami za 2009 r. odnotowały firmy: CMS (- 2 szt.), Autosan (- 2 szt.), Temsa (- 2 szt.), MAN (- 3 szt.), Kapena (- 13 szt.) i Solbus (- 22 szt.) Identyczny poziom osiągnęła Scania (11 szt.), a lepszym rezultatem niż przed rokiem mogą pochwalić się producenci: Solaris (+ 56 szt.), SOR (+ 6 szt.), Setra (+ 3 szt.), MAZ (+ 1 szt.), Mercedes-Benz (+ 1 szt.), VDL (+ 1 szt.) i Volvo (+ 1 szt.) Najlepiej sprzedającym się autobusem w I kwartale br. został miejski Solaris Urbino 12, którego polscy przewoźnicy zakupili łącznie 49 egzemplarzy.


[ więcej.. ]

Druga fotograficzna majówka z Solarisem

Źródło: Solaris B&C

Druga fotograficzna majówka z Solarisem 07.04.2010
Szanowni Miłośnicy Komunikacji Miejskiej, mamy zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w drugiej specjalnej fotograficznej majówce Solarisa.
Tym razem chcielibyśmy spotkać się z Wami w Trójmieście. W sobotę 22 maja, w godzinach 12:00-18:00, po wyznaczonych ulicach Gdańska, Gdyni i Sopotu będą jeździły różne modele autobusów marki Solaris, w tym m.in. nowy międzymiastowy Solaris InterUrbino oraz premierowy Urbino 12 Hybrid z napędem amerykańskiej firmy Eaton.


[ więcej.. ]

Solarisy podbijają Szwecję

Autobusy marki Solaris podbijają szwedzki rynek. Tylko w tym roku polski producent podpisał kontrakty na dostawę aż 223 pojazdów do naszego północnego sąsiada. W większości będą to autobusy napędzane biogazem.
Największe zamówienie realizowane jest dla firmy Veolia w regionie Skåne. Przewoźnik zamówił u polskiego producenta 115 Solarisów Urbino 15 w wersji niskowejściowej oraz 5 Urbino 12 w wersji niskopodłogowej. Wszystkie pojazdy przystosowane są do wykorzystywania biogazu jako źródła energii.


[ więcej.. ]

Nowe Solarisy w Mobilisie

Spółka transportowa Mobilis, w wyniku wygranego przetargu na obsługę wybranych linii autobusowych w Warszawie, zakupiła 54 niskopodłogowe autobusy marki Solaris Urbino.


[ więcej.. ]

Fotograficzna majówka z Solarisem

Dnia 23 maja odbyła się "Fotograficzna majówka z Solarisem". Podczas tej imprezy Solaris zaprezentował siedem autobusów które można było fotografować na czterech ustalonych trasach (centrum oraz okolice malty).
Można było podziwiać następujące autobusy:[ więcej.. ]

Solarisy w Inowrocławiu

Firma Solaris B&C wygrała przetarg na dostarczenie jednego nowego autobusu klasy Midi oraz trzech używanych autobusów klasy Maxi. Będą to modele Solaris Urbino III 10 oraz używane Solarisy Urbino III 12 (zapewne od Stadtbus Winterthur z roku 2006). MPK Inowrocław wyda na autobusy kwotę odpowiednio 647.500zł i 1.425.000zł. Urbino 12 powinny dotrzeć max w ciągu 2 miesięcy od podpisania umowy, Urbino 10 w terminie do końca września b.r.
MPK Inowrocław nie eksploatowało dotychczas żadnego Solarisa. Większość taboru tego przewoźnika stanowią autobusy Jelcz oraz Solbus.


Powrót Solarisa do Kielc

Solaris przekaże w najbliższym czasie 11 Solarisów Urbino 12. Jest to powrót Solarisa do tego miasta. Ostatnio dostarczono w 1999 i 2000 roku 20 sztuk Urbino I 12. Kielce były pierwszym miastem do którego przekazano pierwsze seryjne autobusy serii Urbino.

Grafika przedstawiająca jak będą zapewne wyglądać nowe Solarisy tutaj


Hybrydowy Solaris dla MPK Poznań

Dnia 3 listopada uroczyście przekazano do eksploatacji pierwszego w Polsce hybrydowego Solarisa Urbino 18 Hybrid. Podczas konferencji prasowej w Bolechowie można było zapoznać się z nowinkami technicznymi zastosowanymi w tym autobusie. Solaris dostarczył obecnie 10 autobusów tego typu (DVB Drezno, BSAG Bremen, LVB Lipsk, Bogestra Bochun, Ustra Hannover, MVG Monachium, Etttenhuber Glonn Schlacht, Regionalbus Lenzburg, CTS Strasbourg oraz MPK Poznań).
Solaris Urbino 18 Hybrid dla Poznańskiego MPK, posiada 47+1 miejsc siedzących, klimatyzację przestrzeni pasażerskiej i kabiny kierowcy oraz system monitoringu, składający się z 4 kamer. Nowością odróżniającą od innych poznańskich Solarisów jest zastosowanie drzwi bocznych otwieranych na zewnątrz autobusu. Podobne drzwi będą zastosowane w 6 dostarczonych w tym roku 6 Urbino 18 dla MPK Poznań.

Więcej informacji o tym autobusie na stronie infobus.pl infobus.pl

Zdjęcia w galerii Solaris-Clubu

Grafika wnętrza tutaj


Źródło: Solaris B&C, infobus.pl

Trzy Solarisy dla MZK Kędzierzyn-Koźle

24 lipca do firmy MZK Kędzierzyn-Koźle dotarły 3 zakontraktowane Solarisy Urbino 12. Autobusy wyposażono m.in w monitoring wnętrza, duże przesuwne okna (z lewej 4 z prawej 3) oraz klimatyzację kierowcy. Nowe Solarisy dla MZK posiadają silniki DAFa spełniające normę czystości spalin EURO 5. MZK posiada obecnie 9 Solarisów Urbino 12 w tym 3 szt. II gen oraz 6 szt. III generacji.

Żródło: Portal kkozle24.pl

Trzecie Alpino w Augustowie

Necko Augustów wzbogaciło się o trzeciego Solarisa Alpino 8,6. Autobus wyposażono dodatkowo w automat do sprzedaży biletów, monitoring wnętrza oraz klimatyzację przestrzeni pasażerskiej (pierwsze klimatyzowane Alpino w Augustowie). Necko Augustów obecnie posiada 8 Solarisów (3 Urbino 9, 2 Urbino 10 i 3 Alpino 8,6). Augustów jest póki co jedynym miastem w Polsce które zamówiło model Alpino 8,6 (prototypowy Alpino jeździ właśnie w tym mieście). Być może w tym roku do tego grona dołączy Kraków.

Źródło: infobus.pl

Nowości Solarisa na targach IAA 2008 Hannover

Podczas targów IAA 2008 w Hannoverze które odbędą się w dniach 25 września - 2 października Solaris planuje przedstawić 3 nowe modele: Solarisa Alpino 8.9 LE, Urbino 18 Hybrid II generacji oraz zapowiedź Solarisa Urbino IV generacji.

Źródło: Solaris Bus&Coach


[ więcej.. ]

Rekordowe zamówienie

Firma Solaris z Bolechowa wygrała przetarg na dostarczenie 320 autobusów dla przewoźnika E.the.L z Aten (Grecja). Takiej liczby autobusów jednorazowo jeszcze w Solarisie nikt nie zamawiał. Znane dwa duże zamówienia to 260 autobusów dla Berlina oraz 225 dla Dubaju. Wśród 320 autobusów, które zamówił grecki przewoźnik jest 220 Solarisów Alpino 8,6 oraz 100 sztuk Urbino 18.

Kolejne Solarisy w Płocku

Dnia 25 czerwca zostały ogłoszone wyniki przetargu na zakup dwóch nowych autobusów 11,5-12m, wybrano ofertę firmy Solaris Bus & Coach SA za kwotę 1 649 440 zł. brutto. Autobusy te będą posiadały silnik spełniający normę czystości spalin EURO IV oraz co jest nowością w kamerę cofania. Pojazdy pojawią się na płockich ulicach najpóźniej w listopadzie. Obecnie KM Płock posiada 17 Solarisów Urbino 12 ( w tym 4 III generacji).

Źródło: www.kmplock.ovh.org


Testy Solarisa Hybrid w Krakowie

Do Krakowa dotarł Solaris Urbino III 18 Hybrid wypożyczony przez producenta od przewoźnika Regionalbus Lenzburg. Autobus przez 2 dni będzie testowany na krakowskich ulicach i umożliwi zebranie opinii na temat tego nowoczesnego napędu autobusu. Solarisa tego można było spotkać na linii 179. W tym roku planowano również testy tego autobusu w Bielsku-Białej oraz w Warszawie.
Testowany Solaris posiada jeszcze stare rozmieszczenie napędu (silnik elektryczny i spalinowy w pierwszym członie pojazdu). W obecnie produkowanych autobusach z Bolechowa oba napędy znajdują się w drugim członie pojazdu.
Hybrydowe Solarisy Urbino III 18 Hybrid jeżdżą obecnie na ulicach 2 krajów: w Niemczech (Drezno, Lipsk, Bochum, Brema i wkrótce w Hannowerze i Monachium) i w Szwajcarii (Lenzburg). W tym roku pierwsze Solarisy dotrą do Poznania i... :-) (szczegóły wkrótce).

Zdjęcia hybrydowych Solarisów w Naszej Galerii

Grafika przedstawiająca wnętrze hybrydowych Solarisów

Solarisy w Pabianicach

Pabianickie MZK wzbogaci się w tym roku o 9 Solarisów Urbino 12. Umowę wartą ponad 8 mln zł podpisano w czerwcu br. Fundusze na zakup nowych autobusów udało się uzyskać dzięki emisji obligacji miejskich. Solarisy będą wyposażone w klimatyzację dla kierowcy, monitoring wnętrza pojazdu oraz przesuwane okna. Zastosowany będzie w nich silnik firmy DAF o mocy 249 KM spełniający normę czystości spalin EURO 4. W jednym z autobusów będzie zainstalowany system liczenia pasażerów. Firma Solaris powinna dostarczyć autobusy najpóźniej do 16 listopada br.

Grafika pokazująca jak mogły by wyglądać Solarisy w barwach Pabianic

Źródło: infobus.pl


Dostawa Urbino 12 dla PKM Gliwice

Do Gliwic dotarł ostatni (dodatkowy) Solaris dostarczony w ramach przetargu na 15 przegubowych autobusów. Autobus ten dotarł 16 czerwca br. PKM kupiło ten autobus (Urbino 12) w korzystnej cenie w ramach rekompensaty za opóźnienie w dostawie przegubowców. Pojazd ten otrzymał numer taborowy 47.
W ostatnich dniach maja rozstrzygnięto przetarg na dostawę 16 niskopodłogowych autobusów. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiła firma Solaris Bus & Coach oferując Solarisa Urbino 12. Za 15 autobusów PKM Gliwice zapłaci 14 070 016,00 zł. Solarisy te bedą wyposażone w silniki spełniające rygorystyczną normę czystości spalin EEV. Tym samym PKM Gliwice będzie pierwszym przewoźnikiem na Śląsku który wprowadza tak ekologiczne autobusy. Oprócz tego Solarisy te będą wyposażone w uchylne okna oraz czujniki cofania.

Link do ogłoszenia wybrania najkorzystniejszej oferty

Źródło: wpk.katowice.pl

Solaris uruchamia nowe magazyny

Jak można wyczytać ze stron firmy Solaris Bus & Coach zostały uruchomione kolejne dwa magazyny regionalne części zamiennych. Na terenie Polski działają już trzy takie magazyny. Do otwartego w styczniu br. magazynu w Sosnowcu dołączyły dwa magazyny mieszczące się w Warszawie i w Gdyni. Warszawski magazyn znajduje się na terenie Miejskich Zakładów Autobusowych i został otwarty 22 kwietnia. Natomiast magazyn w Gdyni otworzono 16 maja. W magazynach w Sosnowcu, Warszawie i Gdyni znajdziemy części zamienne do autobusów marki Solaris i Neoplan. Wszystkie zamówienia spływają do centrali, która znajduje się pod Poznaniem, skąd są przekazywane informacje do regionalnych magazynów, co dużo skraca drogę od złożenia zamówienia do jego realizacji.

Źródło: www.solarisbus.pl.


Czy Solaris wyjedzie na tory?

Są szanse, iż do 2012 roku, wyjadą na polskie torowiska projektowane tramwaje Solarisa. Gecko, bo tak roboczo nazywa się ten tramwaj wystartuje w przetargu, który zamierza rozpisać MPK Poznań. Obok znanego producenta autobusów z Bolechowa zamierzają jeszcze startować tam takie firmy jak PESA ze swoim tramwajem 120N, jak również Fabryka Pojazdów Szynowych H.Cegielski. Wiadomo na razie, iż tramwaje, które mają się pojawić na ulicach Poznania do 2012r, mają być niskopodłogowe i wyposażone w układy klimatyzacyjne dla motorniczych. Omawiane są jeszcze kwestie innych opcji wyposażenia (m.in. kwestia rozszerzenia układów klimatyzacyjnych o powierzchnię dla pasażerów). Producent, który wygra przetarg, dostarczy do Poznania 50 tramwajów.

Źródło: Głos Wielkopolski 6.06.2008


Strona :  1 2 3 4