Aktualności Solaris Galeria Katalog Linki Główna
             Solaris
Specyfikacja techniczna autobusu Solaris Urbino III 18 Hybrid

Solaris Urbino III 18 Hybrid - "Doppelherz - siła dwóch serc"

Światowa premiera autobusu Solaris Urbino 18 Hybrid III generacji miała miejsce w 2006 roku na targach motoryzacyjnych IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) w Hanowerze. Premiera polska tego pojazdu odbyła się w październiku na kieleckich IV Międzynarodowych Targach Lokalnego Transportu Zbiorowego TRANSEXPO.

Po raz pierwszy w autobusie marki Solaris zastosowano napęd hybrydowy. W pojeździe znajdują się dwa silniki - jeden tradycyjny, dieslowski, drugi elektryczny. Zewnętrzna budowa autobusu nie odbiega od dotychczasowej stylistyki Urbino (widoczną zmianą jest umieszczenie na dachu baterii oraz ich zabudowanie), natomiast we wnętrzu przeprowadzono sporo zmian. Silniki elektryczny oraz spalinowy umieszczono w komorze zbudowanej w pierwszym członie autobusu, natomiast z przyczepy zniknęła tradycyjna Solarisowa wieża.

Dzięki zastosowaniu i połączeniu modułem tych dwóch silników radykalnie zmniejsza się zużycie paliwa (jak podaje producent o 20-43%, czyli całkiem sporo). Oczywiście co za tym idzie, zmniejsza się emisja spalin do środowiska, przez co autobus jest bardziej ekologiczny.

Solaris Urbino III 18 Hybrid ma już swoją nową maskotkę. Jest nią jamnik znany z dotychczasowych Urbino, jednak na tułowiu ma narysowane dwa niebieskie serca połaczone razem. Symbolizujaą one właśnie napęd hybrydowy.

Niestety Hybrid jest około 50% droższy od tradycyjnego autobusu, ale licząc oszczędności płynące z mniejszego zużycia paliwa, przewoźnik i tak wyjdzie "na plus" (po około 9 latach), co przy rosnącej cenie ropy na świecie jest już dziś bardzo ważnym czynnikiem.


Solaris Urbino III 18 HybridSolaris Hybrid
 

Kliknij na grafikę, aby zobaczyć ją w pełnym rozmiarze (w nowym oknie)


Solaris Hybrid

Jamnik z dwoma sercami - logo Solarisa Urbino III 18 Hybrid


Wymiary
Długość
18000 mm
Szerokość
2550 mm
Wysokość
3225 mm
Silnik spalinowy
Typ
Cummins ISBe4
EURO 4
Moc
248 kW (340 KM)
Silnik elektryczny
Typ
GM Hybrid
Allison EP50
Jednostka napędowa
Allison EV50
Pasażerowie
Maksymalnie
160+1
Siedzących
39-53 + 1
Stojących
113-121
Inne
Zbiornik paliwa
250 l
(opcja 350l)
Zbiornik AdBlue
40 l
Średnica zawracania
23,2 m


Więcej informacji na stronie www.solarisbus.pl: "Solaris Urbino z napędem hybrydowym"

Rysunki autobusów zostały wykonane przez ogorka14 (na podstawie prospektów firmy Solaris).
Dane techniczne na podstawie prospektów Solarisa.


opracował ToXiC


 

© Solaris Club