Aktualności Solaris Galeria Katalog Linki Główna
             Aktualności

Produkcja autobusów w Polsce w I kwartale 2010 r.

Źródło: infobus.pl Aleksander Kierecki

W pierwszym kwartale br. produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom zaledwie 689 szt. To aż o 468 szt. (- 40,44%) mniej niż rok temu. Tak fatalne wyniki zawdzięczamy spadkom sprzedaży odnotowanym zarówno na europejskim, jak i polskim rynku. Aby utrzymać doskonałe wyniki produkcyjne z poprzednich lat zabrakło eksportu, który cały czas (a przede wszystkim przy bardzo słabej koniunkturze na krajowym rynku) utrzymywał na plusie całą naszą produkcję autobusów. Teraz zagraniczna sprzedaż znacznie zwolniła, co z kolei bardzo mocno odbiło się na poziomie produkcji. Jednak cały czas w produkcyjnym rankingu najwyższe miejsca zajmują główni eksporterzy, czyli w I kwartale br: Scania, Volvo, MAN i Solaris.
Solaris zajął po I kwartale br. trzecie miejsce i z wynikiem 151 szt. uplasował się tuż za Volvo. To oznacza spadek produkcji o 92 szt. (- 37,86%) w porównaniu do sytuacji sprzed roku. Warto podkreślić, że ten rezultat jest w znacznej mierze efektem sprzedaży w Polsce. Zdaniem przedstawiciel fabryki po lekkim przystopowaniu eksportu na początku roku w kolejnych miesiącach produkcja powinna już pracować na normalnych obrotach, o czym m.in. może świadczyć fakt, że w tym roku polski producent podpisał już kontrakty na dostawę aż 223 pojazdów do Szwecji. Do tego dojdą kolejne zamówienia z Niemiec i Francji, co pozwoli utrzymać zeszłoroczny, „wyśrubowany”wynik 1095 autobusów i 35 trolejbusów. Pamiętajmy, że na początku 2009 r. Solaris realizował ogromne zamówienie dla Aten. W tym roku takiego sztandarowego kontraktu nie ma i dlatego produkcja zostanie jeszcze bardziej zdywersyfikowana między poszczególne europejskie kraje. Dodajmy, że w I kwartale Solaris wyprodukował dwa trolejbusy dla Ostrawy.
W pierwszym kwartale br. fabryki zlokalizowane w Polsce wyprodukowały łącznie 537 autobusów miejskich. To o 410 egzemplarzy mniej niż przed rokiem (- 42,75%).

Cały artykuł dostępny na stronie: http://infobus.pl