Aktualności Solaris Galeria Katalog Linki Główna
             Aktualności

Solarisy podbijają Szwecję

Źródło: Solaris B&C
Autobusy marki Solaris podbijają szwedzki rynek. Tylko w tym roku polski producent podpisał kontrakty na dostawę aż 223 pojazdów do naszego północnego sąsiada. W większości będą to autobusy napędzane biogazem.
Największe zamówienie realizowane jest dla firmy Veolia w regionie Skåne. Przewoźnik zamówił u polskiego producenta 115 Solarisów Urbino 15 w wersji niskowejściowej oraz 5 Urbino 12 w wersji niskopodłogowej. Wszystkie pojazdy przystosowane są do wykorzystywania biogazu jako źródła energii.
Z kolei Veolia z Goeteborga kupiła 58 Solarisów, z których 49 to autobusy piętnastometrowe a 9 dwunastometrowe. Wszystkie również w wersji niskowejściowej, napędzane gazem ziemnym. - Jest to szczególnie prestiżowe zamówienie bowiem zdobyte w mieście, które jest siedzibą jednej z najbardziej znanych na świecie szwedzkich marek motoryzacyjnych - powiedział Krzysztof Olszewski, Przewodniczący Rady Nadzorczej spółki Solaris.
Wśród zamówionych pojazdów jest także jeden trolejbus Trollino 12 dla miejscowości Landskrona. To już kolejne Solarisy z pantografem dla tego miasta. Pierwsze trolejbusy z Polski Landskorna zamówiła w roku 2003. - Wielość tegorocznych zamówień ze strony szwedzkich klientów najlepiej świadczy o renomie jaką cieszą się pojazdy marki Solaris na tamtejszym rynku. Solarisy debiutowały w Szwecji w roku 2003. Teraz pierwsi klienci wystawiają nam bardzo dobre referencje, dzięki czemu zdobywamy kolejne zamówienia - powiedział Krzysztof Olszewski.
Szczegółowy wykaz zamówień od szwedzkich klientów w 2010 wg typów pojazdów

Solaris Urbino 15 LE CNG (206 szt.):
115szt. Veolia Skåne
49 szt. Veolia Goeteborg         
15 szt. Vasterås Lokaltrafik
20 szt. Veolia Östergötland
4 szt.   Skelleftea
3 szt.   Orusttrafiken

Solaris Urbino 12 LE CNG (11 szt.)
9 szt. Veolia Goeteborg
2 szt. Veolia Vaxhoje   

Solaris Urbino 12 CNG (5 szt.)  
5 szt. Veolia Skåne Treleborg

Solaris Trollino 12 (1 szt.)
1 szt. Landskrona

Razem 223 pojazdy.