Aktualności Solaris Galeria Katalog Linki Główna
             Aktualności

Produkcja autobusów w Polsce w I kwartale 2010 r.

Źródło: infobus.pl Aleksander Kierecki

W pierwszym kwartale br. produkcja autobusów w Polsce osiągnęła poziom zaledwie 689 szt. To aż o 468 szt. (- 40,44%) mniej niż rok temu. Tak fatalne wyniki zawdzięczamy spadkom sprzedaży odnotowanym zarówno na europejskim, jak i polskim rynku. Aby utrzymać doskonałe wyniki produkcyjne z poprzednich lat zabrakło eksportu, który cały czas (a przede wszystkim przy bardzo słabej koniunkturze na krajowym rynku) utrzymywał na plusie całą naszą produkcję autobusów. Teraz zagraniczna sprzedaż znacznie zwolniła, co z kolei bardzo mocno odbiło się na poziomie produkcji. Jednak cały czas w produkcyjnym rankingu najwyższe miejsca zajmują główni eksporterzy, czyli w I kwartale br: Scania, Volvo, MAN i Solaris.


[ więcej.. ]

Eksport autobusów w I kwartale 2010 r.

Źródło: infobus.pl Aleksander Kierecki

W I kwartale 2010 r. polskie fabryki wyeksportowały łącznie 542 autobusy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 5 ton. To aż o 471 szt. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (- 46,49%).
Osiągnięty w I kwartale bardzo słabe wyniki eksportowe mają swoje odbicie w liście rankingowej. Najwięksi producenci z „wielkiej eksportowej czwórki”(MAN i Solaris) zajęli dalsze pozycje, a na czoło wysunęły się szwedzkie firmy: Scania i Volvo. Z tej grupy tylko Volvo mogło cieszyć się ze wzrostu eksportu (+ 33 szt. / + 27,73%) w porównaniu z I kwartałem 2009 r., natomiast reszta firm odnotowała spadki:
- Scania o 6 szt. (- 2,7%) w porównaniu z I kwartałem 2009 r.;
- Solaris o 148 szt. (- 77,48%) w porównaniu z I kwartałem 2009 r.;
- MAN o 312 szt. (- 73,41%) w porównaniu z I kwartałem 2009 r.;
Firma Solaris Bus & Coach zajęła czwarte miejsce wśród eksporterów za Scanią ,Volvo i MANem,  sprzedając w I kwartale 2010 roku 43 autobusy. Tak słaby początek roku to m.in. efekt przekazywania autobusów całymi partiami (jak np. dla Veolia Skaene), co z drugiej strony powinno pozytywnie odbić się na wynikach za II kwartał. Szczególnie dobrze zapowiada się w tym roku kierunek szwedzki, gdzie łącznie w tym roku dotrą 223 autobusy polskiego producenta. Największe zamówienie realizowane jest dla firmy Veolia w regionie Skåne, która zamówiła 115 Solarisów Urbino 15 LE i pięć Urbino 12. Z kolei Veolia z Goeteborga kupiła 58 Solarisów, z których 49 to Urbino 15 LE, a 9 –Urbino 12 LE. Warto również wspomnieć o produkcji trolejbusów –Solaris Trollino. W I kwartale polski producent sprzedał dwa trolejbusy dla Ostrawy.

Cały artykuł dostępny na stronie: http://infobus.pl


Polski rynek autobusów w I kwartale 2010 r.

Źródło: infobus.pl Aleksander Kierecki

Po pierwszym kwartale br. liderem rynku autobusowego w Polsce została firma Solaris Bus &Coach. Przy sprzedaży 108. pojazdów udział producenta z Bolechowa osiągnął historyczny poziom aż 58% w całym rynku, a na dalekim drugim miejscu uplasowała się firma CMS z 23 minibusami (12,5%). Trzecie miejsce to ex aequo: Autosan i Scania z 11 autobusami (6%). Po trzech miesiącach br. stratę sprzedaży w porównaniu z wynikami za 2009 r. odnotowały firmy: CMS (- 2 szt.), Autosan (- 2 szt.), Temsa (- 2 szt.), MAN (- 3 szt.), Kapena (- 13 szt.) i Solbus (- 22 szt.) Identyczny poziom osiągnęła Scania (11 szt.), a lepszym rezultatem niż przed rokiem mogą pochwalić się producenci: Solaris (+ 56 szt.), SOR (+ 6 szt.), Setra (+ 3 szt.), MAZ (+ 1 szt.), Mercedes-Benz (+ 1 szt.), VDL (+ 1 szt.) i Volvo (+ 1 szt.) Najlepiej sprzedającym się autobusem w I kwartale br. został miejski Solaris Urbino 12, którego polscy przewoźnicy zakupili łącznie 49 egzemplarzy.


[ więcej.. ]

Druga fotograficzna majówka z Solarisem

Źródło: Solaris B&C

Druga fotograficzna majówka z Solarisem 07.04.2010
Szanowni Miłośnicy Komunikacji Miejskiej, mamy zaszczyt zaprosić wszystkich zainteresowanych do udziału w drugiej specjalnej fotograficznej majówce Solarisa.
Tym razem chcielibyśmy spotkać się z Wami w Trójmieście. W sobotę 22 maja, w godzinach 12:00-18:00, po wyznaczonych ulicach Gdańska, Gdyni i Sopotu będą jeździły różne modele autobusów marki Solaris, w tym m.in. nowy międzymiastowy Solaris InterUrbino oraz premierowy Urbino 12 Hybrid z napędem amerykańskiej firmy Eaton.


[ więcej.. ]

Solarisy podbijają Szwecję

Autobusy marki Solaris podbijają szwedzki rynek. Tylko w tym roku polski producent podpisał kontrakty na dostawę aż 223 pojazdów do naszego północnego sąsiada. W większości będą to autobusy napędzane biogazem.
Największe zamówienie realizowane jest dla firmy Veolia w regionie Skåne. Przewoźnik zamówił u polskiego producenta 115 Solarisów Urbino 15 w wersji niskowejściowej oraz 5 Urbino 12 w wersji niskopodłogowej. Wszystkie pojazdy przystosowane są do wykorzystywania biogazu jako źródła energii.


[ więcej.. ]

Strona :  1